Autor PK Academy

Baťova škola života: Prax áno, vysvedčenie nie


V Zlíne deti nepotrebovali vysvedčenia. Chceli pre nich, aby sa naučili pozerať priamo a zostra na život, píše pre pkacademy.eu v seriáli Dynastia Baťovcov historik Zdeněk Pokluda. 

 V liste z prvej indickej cesty v roku 1925 Tomáš Baťa napísal: „Na školu sa väčšina z nás pozerá ako na výrobu vysvedčenia k dosiahnutiu štátneho zamestnania. A tí ďalší, ako na nepríjemnosti, ktoré, ako všetko zlé, pochádzajú zvrchu.

 My v Zlíne nepotrebujeme pre naše deti vysvedčenia. My potrebujeme, aby sa naše deti naučili pozerať priamo a zostra na život. Aby sa naučili dobre a rýchlo myslieť a taktiež zarábať. Aby dokázali udržať krok vo výrobe s Američanmi a Angličanmi, lepšie ako sme to dokázali my. Aby mali odvahu hľadať si svoj „chlieb“ inde, než len v štátnej pokladnici.

 Aby nenariekali v krčme pri plnom džbáne na školstvo. Aby mali srdce, aby dobrého učiteľa dobre zaplatili a aby si nemysleli, že starosť o výchovu ich detí patrí štátu.“  

 

Zdieľať

Používanie cookies

Naša stránka si vo vašom zariadení uchováva krátke útržky textových informácií (cookies), ktoré nám slúžia pre dodanie kvalitnejších služieb a na štatistické účely. Ak nesúhlasíte, môžete zakázať uchovávanie cookies vo vašom prehliadači. Pokračovaním používania stránky budú tieto údaje uložené.

UP

Power Days

Najúspešnejší motivačný seminár v Európe


: :

Zisti viac