Autor PK Academy

Baťova škola života: Prax áno, vysvedčenie nie


V Zlíne deti nepotrebovali vysvedčenia. Chceli pre nich, aby sa naučili pozerať priamo a zostra na život, píše pre pkacademy.eu v seriáli Dynastia Baťovcov historik Zdeněk Pokluda. 

 V liste z prvej indickej cesty v roku 1925 Tomáš Baťa napísal: „Na školu sa väčšina z nás pozerá ako na výrobu vysvedčenia k dosiahnutiu štátneho zamestnania. A tí ďalší, ako na nepríjemnosti, ktoré, ako všetko zlé, pochádzajú zvrchu.

 My v Zlíne nepotrebujeme pre naše deti vysvedčenia. My potrebujeme, aby sa naše deti naučili pozerať priamo a zostra na život. Aby sa naučili dobre a rýchlo myslieť a taktiež zarábať. Aby dokázali udržať krok vo výrobe s Američanmi a Angličanmi, lepšie ako sme to dokázali my. Aby mali odvahu hľadať si svoj „chlieb“ inde, než len v štátnej pokladnici.

 Aby nenariekali v krčme pri plnom džbáne na školstvo. Aby mali srdce, aby dobrého učiteľa dobre zaplatili a aby si nemysleli, že starosť o výchovu ich detí patrí štátu.“  

Vstup do online akadémie Kdekoľvek.jpg
 

Zdieľať

Používanie cookies

Naša stránka si vo vašom zariadení uchováva krátke útržky textových informácií (cookies), ktoré nám slúžia pre dodanie kvalitnejších služieb a na štatistické účely. Ak nesúhlasíte, môžete zakázať uchovávanie cookies vo vašom prehliadači. Pokračovaním používania stránky budú tieto údaje uložené.

UP

Power Days

Najúspešnejší motivačný seminár v Európe


: :

Zisti viac