Autor Peter Vavro

Učitelia, ozvite sa. Chcem, aby sa môj syn mal lepšie


Môžem ako-tak zvládnuť, kto tu vládne. Čo však nezvládnem, je to, kto a ako učí môjho syna, bloguje Peter Vavro.

Zo základnej školy si pamätám metaforu „zubaté slnko“. Zo strednej školy si pamätám, že mi hrozilo prepadnutie z matematiky, pričom profesor matematiky bol jediný pedagóg, ktorého som skutočne rešpektoval (samozrejme aj preto, že aj on čítal Národnú obrodu:)). A z vysokej školy, konkrétne z katedry žurnalistiky, som si odniesol poznanie, že novinárčinou sa aj tak živiť nebudem.  

Supertéma na nedeľu

V novinárčine, ktorou som sa napokon živil 15 rokov, som presne rovnaký čas riešil a bol konfrontovaný od februára 1999 s nasledovnými evergreenmi: nenormálne prieťahy v súdnom konaní, vysoká miera korupcie a klientelizmu a slabé finančné ohodnotenie zdravotníkov a učiteľov, presnejšie pedagogických a nepedagogických pracovníkov. Ak ste nemali, čo dať v nedeľu do novín, tieto témy boli 100- percentná istota.

Hľadá sa „Zajac“

Aj tie prieťahy sa medzičasom skrátili, aj zákony už viac pamätajú na zdroje a ohniská korupčného správania sa, iba tí učitelia vo verejnom sektore zostali, plus mínus, niekde na úrovni februára 1999. Bez ohľadu na vládu, bez ohľadu na ministrov (žiadny Rudolf Zajac - ako v zdravotníctve - sa tu neobjavil), bez ohľadu na pravicu alebo ľavicu, bez ohľadu na mantry o vzdelanostnej spoločnosti, informatizácii, duálnom vzdelávaní a dôraze na výchovu nových generácií.

Najslabší lobista? Učiteľ

Učiteľ má jasno v tom, že jeho status a mzdové ohodnotenie je v príkrom rozpore s vyspelým svetom, v tomto prípade so Západom a EÚ. Rodič má jasno v tom, že škola má jeho dieťa vychovať a pripraviť pre skvelú východiskovú pozíciu na pracovnom trhu. A môj 11- ročný syn má jasno v tom, že školu si musí pretrpieť (rovnako ako ja), aby si mohol po príchode domov zapnúť Minecraft (pre nezainteresovaných interaktívna hra, kde budujete stavby a likvidujete zombies), zlepšovať sa tam v angličtine a v programovaní. A politici majú napospol jasno v tom, že učitelia (potenciálni voliči) sú zaujímaví pred voľbami a ďalšie štyri roky sú v ich očiach jednou z najslabších a najhoršie organizovaných lobistických skupín – čiže nie príliš významní.

Všetko, čo má moje dieťa rado

Kľúčové v tomto reťazci je moje dieťa. Chcem, aby ho škola bavila a, v niektorých ohľadoch, aj vzdelávala. Chcem, aby ho učiteľ motivoval v matematike, informatike, jazykoch či dejepise alebo v zemepise. Ak to má robiť iba ten istý  učiteľ, ktorému teraz rezort školstva zdvihne tabuľkové ohodnotenie, viem, že sa toho nedočkám a ten istý učiteľ si odrobí svoju prácu na rovnakej úrovni, plus pár desiatok  eur ročne navyše. Napriek tomu to risknem a tvrdím: učitelia majú právo, ba dokonca povinnosť sa ozvať, že sú prehliadaní a nedocenení.

Zabudnite na utečencov

Ak pôjdu učitelia do štrajku, budem rád, pretože budú čeliť verejnej kontrole a otázkam rodičov (ktorí v tom čase nemajú kam dať deti), čím si svoje ohodnotenie zaslúžia. Nie sú totiž platení podľa výkonu, ale podľa rokov praxe. Ak pôjdu do štrajku, stane sa kľúčovou témou vo verejnom živote a volebnej kampani racionálna téma o vzdelávaní a vzdelaní našich detí, a nie imaginárne hlúposti o utečencoch, ktorých videli, tak akurát v záchytnom tábore v Humennom. Zaslúžia si to učitelia, rodičia a najmä naše deti.

Viditeľná ruka trhu

V školstve musí vzniknúť konkurenčné prostredie, pretože primárne musí štát a politici vytvoriť motiváciu pre absolventov pedagogických fakúlt, aby mali dôvod nastupovať do praxe a aby mali priestor kam nastúpiť. To je jediná cesta. Ruka v ruke s tým musí ísť do vzdelania našich detí a ich detí viac peňazí zo zdrojov daňových poplatníkov, aby sme dostali kvalitný servis - lepších učiteľov , modernejšie vzdelávanie a väčšiu šancu pre naše deti na pracovnom trhu.

Som rodič. Kto je viac?

Ako-tak dokážem prežiť, kto na Slovensku vládne, v ére EÚ, NATO a OECD. Ako- tak dokážem prežiť, či sa v rámci politického marketingu hrá niekto na ľavicu alebo na pravicu. Čo mi však určite nie je jedno, kto a ako učí moje dieťa. Triedna učiteľka môjho syna má právo na štrajk a ja zase právo, aby môj syn chodil do školy, ktorá mu niečo dáva. Kedysi som bol v prvom rade novinár, dnes už som v prvom rade otec - rodič. A to už je cieľovka a lobistická skupina ako hrom!

 

Zdieľať

Používanie cookies

Naša stránka si vo vašom zariadení uchováva krátke útržky textových informácií (cookies), ktoré nám slúžia pre dodanie kvalitnejších služieb a na štatistické účely. Ak nesúhlasíte, môžete zakázať uchovávanie cookies vo vašom prehliadači. Pokračovaním používania stránky budú tieto údaje uložené.

UP

Power Days

Najúspešnejší motivačný seminár v Európe


: :

Zisti viac